Nükleer Teknoloji Konulu Uluslararası Gençlik Forumu Obninsk'te Başladı

Uluslararası Gençlik Nükleer Forumu Obninsk NEW, dünyanın ilk nükleer santraline ev sahipliği yapan Rusya’nın Obninsk kentinde başladı. Nükleer Eğitim Haftası kapsamında düzenlenen etkinlik, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) ve MEPhI’ye bağlı Obninsk Nükleer Enerji Mühendisliği Enstitüsü tarafından düzenleniyor. 

Foruma katılanlar arasında Türkiye, Çin, Hindistan, Vietnam, Macaristan, Kenya, Özbekistan, Güney Afrika da dahil 70’ten fazla ülkeden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile genç araştırmacılar bulunuyor. Ayrıca akademik camiadan, büyük uluslararası şirketlerden ve devlet kurumlarından tanınmış uzmanlar da forumda yer alacak.

Bu yılki ana teması, “Dünyanın Sürdürülebilir Yarınları için Eğitimi Güçlendirmek” olan forumda tüm tartışma ve aktiviteler canlı interaktif etkinlikler şeklinde planlandı. Forumda, küresel zorlukların, nükleer bilimin geleceğinin ve mevcut teknolojik eğilimlerin kapsamlı bir şekilde tartışılmasının yanı sıra gençlik kuruluşlarının nükleer teknoloji alanında eğitimi ilerletmedeki rolü, sektörü herkes için erişilebilir kılan bir ortamın teşvik edilmesi ve Obninsk’in nükleer endüstri için personel yetiştirmede önemli bir merkez haline getirilmesi gibi konuların ele alınması amaçlanıyor.

Forum kapsamında Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Dünya Nükleer Birliği Genel Müdürü Sama Bilbao y León, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı (Konsey Sekreteri, Konsey Başkanlık Kurulu Üyesi) Andrei Fursenko, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcısı ve Nükleer Enerji Dairesi Başkanı Mikhail Chudakov, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI Rektörü Vladimir Shevchenko, Bolivya Nükleer Enerji Ajansı (ABEN) Genel Müdürü Hortensia Jiménez Rivera, Nükleer Sanayi Derneği (NIATR) Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi, Vietnam Ulusal Atom Enerjisi Enstitüsü Başkanı Tran Chi Thanh, Rusya’nın Kaluga Bölgesi Valisi Vladislav Shapsha, Obninsk Belediye Başkanı Tatiana Leonova, Nükleerde Afrikalı Genç Nesil Başkanı Rafael Chesori ve Brunei Gençlik Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Raden Mas Muhammed Mukhriz bin Radin Mas Emran konuşma yapacak. 

Forumun öne çıkan etkinlikleri arasında Aleksey Likhachev’in konuşmacı olduğu “Dünyanın Sürdürülebilir Yarınları için Eğitimi Güçlendirmek” başlıklı genel oturum ve Rosenergoatom Uluslararası İş ve Geliştirme Departmanı Direktörü Anatoly Chukharev’in konuşmacı olduğu “İnsanlık için Enerji: Nükleer Enerjinin Potansiyelinin Açığa Çıkarılması” başlıklı özel oturum bulunuyor. Rosatom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatiana Terentieva etkinliğin kapanışında kapanış konuşması yapacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı