Cumhuriyet’in İlanına Doğru Adım Adım: “Son 99 Saat” Gain’de Yayında

Birinci Dünya Savaşı, Milli Mücadele’nin kazanılması, saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyet’in ilanı… Tarih kitaplarından bu şekilde öğrendiğimiz Cumhuriyet yolculuğunun siyasi boyutuna ışık tutan yeni belgesel, GAİN’de yayına girdi. Cumhuriyet’in 99’uncu yılına özel hazırlanan yapım, 29 Ekim akşamı öncesinde yaşanan gerilim dolu, siyasi satranç hamleleri ve zekice adımlarla örülü o 99 saatin hikâyesini anlatıyor. 

 

“Takvimler 25 Ekim 1923’ü gösterirken, Ankara amansız bir siyasi mücadeleye sahne oluyordu. Mustafa Kemal Paşa, gücünü dizginlemek isteyen rakiplerine o güne kadar dâhice hamlelerle karşılık vermişti. Yıllardır adım adım taşlarını döşediği yolun sonuna geldiğini görüyordu. Ankara’da bir hükümet krizi vardı. Taraflar arasında gerilim yükseliyordu. Cumhuriyet’in ilanına saatler kaldığını ise çok az kişi biliyordu.”

 

GAİN’in yeni belgeseli, Türkiye’nin yeni yönetim biçiminin müjdelendiği 29 Ekim 1923 akşamı 20:30’a kadar yaşananları saat saat mercek altına alıyor. Cumhuriyet’in 99’uncu yılına özel hazırlanan yapımda, Mustafa Kemal’in Meclis’te yaptığı tarihi konuşmanın 99 saat öncesine, 25 Ekim saat 17:30’daki hükümet krizine dönüyor ve adım adım Cumhuriyet’in ilanına geliyoruz. 

 

“Son 99 Saat”te yaşananlar, ayrıca değerli tarihçiler Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Doç. Dr. Ahmet Kuyaş ile gazeteci-yazar İpek Çalışlar’ın konu hakkındaki derin bilgi ve görüşleri eşliğinde izleyiciye aktarılıyor. Gazeteci-yazar Murat Toklucu’nun hazırladığı belgesele, tiyatro sanatçısı Onur Ünsal da sesiyle hayat veriyor.

 

Cumhuriyet’in 99’uncu yılına özel hazırlanan “Son 99 Saat” belgeseli, şimdi GAİN’de yayında.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı