Siber Saldırılar Gerçekleşmeden Önüne Geçmek Mümkün

Hemen hemen tüm siber saldırılar ancak zararları ortaya çıktığında fark ediliyor. Saldırılar yaşanmadan önüne geçmek için yapılacak çalışmalar hem kurumların hem de bireylerin güvenliği açısından çok önemli. Karmasis’in Dataskope ürünü veritabanlarını güvende tutuyor ve siber saldırıları gerçekleşmeden önlüyor.

 

Siber güvenlik günümüzde pek çok şirketin gündeminde olan bir konu. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar yalnızca sistemlerin şifrelenmesi veya kullanıcıların bilinçlendirilmesi ile sınırlı kaldığında maalesef istenmeyen sonuçların oluşması ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil. 

 

Çalışanların siber güvenlik eğitimlerinin tamamlanması ve sistemlerin güvenlik katmanlarının sağlamlaştırılmasının yanı sıra, özellikle müşteri verisi tutan firmaların dikkat etmesi gereken bir unsur daha var: veritabanları üzerinde yapılan işlemlerin güvenliği.

 

Günümüzde global olarak üç trilyon doları aşkın zarara mal olan veri güvenliği ihlalleri, yalnızca maddi kayıplara değil, aynı zamanda kurumların itibarını sarsan ve gelecek hedeflerini etkileyen olumsuzluklara yol açıyor. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için en önemli adımlardan biri de veritabanı güvenliği.

 

Karmasis’in kritik bilgi içeren tüm veritabanlarında hem kurum içinden hem de kurum dışından erişimi olan tüm kullanıcıların aktivitelerini kayıt altına alan Dataskope (Database Activity Monitoring) çözümü veritabanlarının güvenliği açısından önemli bir araç. Siber saldırılara karşı anlık takibi mümkün kılan Dataskope veritabanını denetleyerek veriler üzerinde yapılan alışılmışın dışındaki aktiviteler konusunda sistem yöneticilerine uyarıda bulunuyor ve kayıpların önüne geçilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda, veritabanı üzerinde Audit Enable/Disable işlemi ihtiyacı olmaksızın çalışıyor ve veriler üzerinde yapılan işlemlerin manipüle edilmesinin de önüne geçiyor. 

 

Gartner tarafından yapılan son araştırmalar, kötü niyetli oyuncuların operasyonel sistemleri kurumlara karşı birer silaha dönüştürmeye başladığını ve bu durumun çok büyük maddi kayıplara yol açtığını gösteriyor. Güvenlik konusunda eski alışkanlıkların devam edemeyeceğini ve geleceğe şimdiden hazırlanmak gerektiğini belirten Karmasis CEO’su Murat Eraydın ise, “Siber güvenlik altyapısını sağlamlaştıran kurumlar güvenlik açıkları sebebiyle yaşanan maddi zararları 90 azaltıyor,” diyor.

 

2003 yılından bu yana siber güvenlik yazılımları üreten Karmasis’in pek çok kamu kurumu, savunma sanayi ve özel sektör firması ile Türk Telekom gibi teknoloji devleri tarafından tercih edilen ürünü Dataskope aynı zamanda kullanıcı dostu arayüzleri ile de müşterilerinden övgü alıyor. Güvenlik Farkındalıkla Başlar mottosunu her zaman yenileyen firma siber güvenlik tehditlerinin önüne geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı