Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri Yoğun Bir Katılımla Coşku İçerisinde Gerçekleştirildi

Malkara Belediyesi tarafından düzenlenen Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri, 10 Eylül 2022 Cumartesi günü Meşatlık mevkiindeki Fehmi Özkan Güreş Sahasında yoğun bir katılımla coşku içerisinde gerçekleştirildi.

 

Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel Yağlı Güreşlerine; Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Hasan Basri Karakuş, Geçmiş Dönem Malkara Belediye Başkanı Zeki Eren, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Vasfi Güner, Ersin Kaçar, Ahmet Nazif Balcı, İsmail Akkaya, Malkara Güreş Ağası Oktay Bakırhan, Siyasi Parti Başkanları ve temsilcileri, İlçe Belediye Başkanları, Malkara Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Dernek Başkanları, Muhtarlar, basın mensupları, merhum Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan’ın ailesi ve güreş sever vatandaşlar katıldı. 

 

Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri öncesinde Malkara Belediyesi önünden, 14 Kasım Caddesi ve İsmet İnönü Caddesi güzergâhından geçilerek Meşatlık mevkiindeki Fehmi Özkan Güreş Sahasına kadar davul zurna eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

 

Kortej yürüyüşü sonrasında Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşımızın okunması ve tüm şehitlerimize edilen duaların ardından başladı.

 

Meşatlık mevkiindeki Fehmi Özkan Güreş Sahasında Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara Güreş Ağası Oktay Bakırhan, merhum Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan’ın ailesi ve protokol üyeleri, er meydanını dolduran vatandaşları selamladılar.

 

Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşlerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Malkara Güreş Ağası Oktay Bakırhan “ Saygıdeğer kaymakamım, belediye başkanım, emniyet müdürüm, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve güreşlerin olmazsa olmazı güreş severlerimiz, hepiniz hoş geldiniz. Yağlı güreş ata sporumuz, kültürümüz, geleneğimiz, bunu yaşatmakta bizlere düşen bir görev. Bu sene 24 üncüsü yapılan Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan yağlı güreşlerinde bu pehlivanların önünde ağlık yapmak şerefi bana nasip oldu. Bundan onur ve gurur duydum. Buraya geldiğiniz için teşekkür ederim. Burada güreşecek olan olan pehlivanlara kasasız güreşler diliyorum. Aynı zamanda bu güreşlerin düzenlenmesinde emeği olan sayın Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul’a ve bütün Belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “ Sayın kaymakamım, sayın emniyet müdürüm, sayın güreş ağam, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerimizin temsilcileri, saygıdeğer konuklarımız, değerli hemşehrilerim hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Malkara’mız da bir gelenek haline gelen Fehmi Özkan Yağlı Güreşlerinin bugün 24 üncüsünü düzenlemek için bir aradayız. Ata sporumuzu yaşatan ve bu er meydanında ter döken tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Kazasız ve belasız güzel müsabakalar izleyelim. Bizlere bu güreşlerde ciddi anlamda destek olan Oktay Bakırhan’a Demirhan Madencilik, Vural Yazgan’a Maybi ve sahanın hazırlanmasında emeği geçen tüm belediye personelimize teşekkür ediyorum. Umuyorum Malkara’ya Fehmi Özkan’a yakışan güreşler izleyeceğiz. Herkese iyi seyirler diliyorum.” dedi.

 

Malkara Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel; “Sayın Belediye Başkanım, protokolün çok değerli üyeleri, kıymetli Fehmi Özkan Güreşlerinin ağası, çok saygıdeğer Malkaralı hemşehrilerim, hanım efendiler, beyefendiler, sevgili gençler, sevgili çocuklar, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı güreşlerinde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Burada emeği geçen çok fazla kişi var. En büyük emek er meydanındaki pehlivanların, er boydaki pehlivanlarımıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum. Organizasyonu baştan sona kusursuz bir şekilde yürüten değerli cazgırlarımıza, davul zurna ekibimize ve hakemlerimize, yine bu organizasyona ilk başlayan değerli belediye başkanımız Zeki Eren’e, ve devamını sağlayan tüm belediye başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu sene  tekrardan sizlerle beraber olmamızı sağlayan Malkara Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul ve belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Tabi ki bu organizasyonlar destek olmazsa, sürükleyen olmazsa gerçekleştirilemiyor. Bu sene bu organizasyona sahip çıkan Demirhan Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay beye, teşekkürlerimi sunuyorum. Destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, bugün sahada organizasyonun işlemesi için gayret sarf eden zabıtamıza, emniyet güçlerimize, sağlık ekiplerimize ve bizleri sizlerle ekran başında buluşturan değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.       

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, merhum Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan’ın ailesine ve Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşlerinin düzenlenmesinde maddi anlamda destek olan Demirhan Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Demirhan ve Maybi Yönetim Kurulu Başkanı Vural Yazgan’a teşekkür plaketlerini takdim etti.

 

Malkara Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Geçmiş Dönem Malkara Belediye Başkanı Zeki Eren, Malkara Güreş Ağası Oktay Bakırhan, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Hasan Basri Karakuş başpehlivanların kura çekimini gerçekleştirdiler.

 

Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel Yağlı Güreşlerinin seneye düzenlenecek olan  ağası tekrar Oktay Bakırhan oldu.

 

  Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri ağası olan Oktay Bakırhan ile birlikte er meydanını dolduran vatandaşları selamladı.

 

  Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri er meydanında küçükler, büyük orta, başaltı pehlivanları ve başpehlivanların müsabakalar vatandaşlar tarafından heyecan içerisinde izlendi.

 

Başpehlivanlık final müsabakasında Ali Gürbüz Hüseyin Gümüşalan karşı karşıya geldi.

 

  Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri er meydanında Ali Gürbüz rakibini yenerek Malkara’nın başpehlivanı oldu.

 

Yapılan güreşler sonunda dereceye giren pehlivanlara ödüllerini Malkara Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Geçmiş Dönem Malkara Belediye Başkanı Zeki Eren, Malkara Güreş Ağası Oktay Bakırhan, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Hasan Basri Karakuş ve protokol üyeleri takdim etti.

 

  Malkaralı Pehlivan Fehmi Özkan Geleneksel 24. Yağlı Güreşleri çekilen hatıra fotoğraflarının ardından son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı