Lenfoma Birçok Hastalığı Taklit Edebiliyor

Vücudumuzda lenf bezlerinden veya diğer lenfoid dokulardan kaynaklanan kanser türü olan lenfoma birçok hastalığı taklit edebiliyor. Teşhis edilemeyen hastalıkların lenfoma açısından da değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Liv Hospital Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu “Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde teşhis daha rahat konulurken erken dönemde birçok farklı tabloyu taklit edebileceği için tanı da gecikme olabiliyor” diyor. Doç. Dr. Hilmi Doğu lenfoma belirtileri ve merak edilenleri anlattı.

 

Bu Belirtilere Dikkat!

Lenfoma hemen hemen her doku ve organda gelişebildiğinden ilgili organ hasarı ile belirti verebilir. Ama en sık lenf bezi büyümesi ile hastalar hekime başvurur.

 • Lenf bezi büyümesi: Genellikle boyun, koltuk altı veya kasık bölgesinde şişlik olarak dikkat çeker. Şişliklerin ağrısız olması lenfoma lehinedir.
 • Karında şişkinlik, ağrı
 • Açıklanamayan ateş
 • Beklenmedik hızla gelişen kilo kaybı
 • Geceleri belirgin abartılı terleme
 • Açıklanamayan döküntüsüz kaşıntı
 • Şiddetli kuru öksürük, nefes darlığı
 • Deride açıklanamayan genellikle deriden kabarık kızarık döküntüler
 • Yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, sinir hasarı ilişkili uzuvlarda hareket kusuru (felç)
   

HAngi hastalara dikkat etmek gerekir?

Lipom (Yağ Bezesi): Hastalarımızın bir kısmında muayene esnasında sorgulamada birkaç ay öncesinde eliyle hissettiği küçük şişlikler olduğu ve yağ bezesi zannettiği için önemsemediğini görebiliyoruz. Peki, biz bunların ayrımını nasıl yapabiliriz. Özellikle boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde olan; elimizin altında hareket ettirmekte zorlandığımız ve lastik kıvamında şişlik olduğunda olası lenfoma açısından hekiminize ya da hematoloji bölümüne başvurmanızda fayda vardır.

 

Anemi: (Kansızlık): Toplumda özellikle kadınlarımızda sıkça rastladığımız kansızlık problemi maalesef önemsiz gibi düşünülerek sebebine yönelik tetkikler tamamlanmadan kan ilaçları verilebilmektedir. Lenfoma hastalarımızda gördüğümüz ve prognoz yani tedavi sonucu ile direk ilişkili bir parametre olan anemi varlığı bazen erken dönemde ilk bulgular arasında yer alabilmektedir. Kalın bağırsak ve mide kanserlerinde de sıkça rastladığımız aneminin bu sebeplerden ötürü kesinlikle sebebi ortaya konmalıdır.

 

Enfeksiyon: (CRP veya Sedimantasyon Yüksekliği)

Bazı hastalarımız uzun bir süre kanda enfeksiyon, iltihap var cümleleri ile farklı antibiyotik tedavileri alıyor. Lenfoma hastalarında sedimantasyon yüksekliği ve CRP artışı sıkça görülebilir. “B semptomları” içinde sayılan ateş yüksekliği özellikle aralıklı olarak görülebilir. Bu ateş yüksekliklerinin de eşlik etmesi enfeksiyon ile karışmasına katkı sağlar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı