Dr. Öğr. Üyesi Yassa: İzsiz cerrahi ile jinekolojik ameliyatlarda daha hızlı iyileşmek mümkün

Günümüzde jinekolojik ameliyatlarda sık tercih edilmeye başlanan izsiz cerrahi yöntemi hakkında bilgilendirmede bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, “İzsiz cerrahi (vNOTES yöntemi), karından delikler açılarak yapılan laparoskopi yerine; vajen yolundan özel bir alet kullanarak ve karından hiçbir kesi yapmadan yapılan laparoskopi olarak özetlenebilir. İşlemle hasta için daha az ağrı, daha hızlı toparlanma, erken taburculuk ve izsiz özelliği ile iyi bir kozmetik sonuç elde edilebilir” dedi.

 

Uluslararası kılavuzlara göre jinekolojik ameliyatlarda ilk tercih edilmesi gereken cerrahi tipinin vajinal cerrahiler olduğunu ifade eden VM Medical Park Maltepe Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, “Ancak maalesef vajinal cerrahilerin oranı yıllar geçtikçe azalmaktadır. Bunun başlıca sebebi, her türlü ameliyatın vajinal yoldan yapılamaması, belirli bir miktarda sarkma gerektirmesi, yumurtalıklara ve tüplere ulaşmanın daha zor oluşu, tüm kadın organlarına ulaşmanın ve görüşün kısıtlılığı, kanama ihtimalinin daha fazla oluşu ve çok tecrübe gerektirmesidir. Bu yüzden son 10 yılda laparoskopi, vajinal cerrahilere göre çok daha fazla tercih edilir olmuştur” diye konuştu.

 

Kapalı (laparoskopik) ameliyatların açık (laparotomi) ameliyatlara üstünlüğünün tıpta kabul edilen bir gerçek olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, “Örneğin, bir rahim alma ameliyatında kapalı yöntemde açığa göre çok daha az iz kalır, daha az kanama olur, daha az ağrı olur ve hasta günlük yaşamına daha kısa vakitte geri döner” dedi.

 

VAJİNADAN LAPAROSKOPİ YAPILIYOR 

Son yıllarda cerrahideki en önemli gelişmelerden birinin vNOTES cerrahisinin uygulanmaya başlanması olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, şu bilgileri paylaştı:

 

“vNOTES (doğal açıklık endoskopik cerrahiler) yöntemi, ‘vajinal’ ve ‘laparoskopi’ yöntemini birleştirmiştir, bu yönüyle en güncel ve en teknolojik cerrahi yöntemlerden biridir. vNOTES yönteminde karından değil, vajinadan laparoskopi yapılarak jinekolojik ameliyatlar gerçekleştirilir. Vajinadan yaklaşık 3 cm’lik bir kesi yapılır ve özel bir giriş cihazı yardımıyla standart laparoskopi çubukları kullanılarak ameliyatlar gerçekleştirilir.” 

 

HASTALAR GÜNLÜK YAŞAMLARINA DAHA ÇABUK DÖNÜYOR

vNOTES yönteminde pür vajinal cerrahilere göre daha kolay şekilde yumurtalık ve tüplere ulaşılabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa; yöntemin obez hastalarda daha konforlu ve güvenli olduğunu, direkt görüş sağladığı için hastada oluşabilecek olası bir kanamayı daha kolay durdurmayı sağladığını ifade etti. 

 

vNOTES’un laparoskopiye üstünlüğünün, tıpkı laparoskopinin açık cerrahilere üstünlüğü ile birçok benzerlik taşıdığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, bunları şöyle sıraladı:

 

  • vNOTES yönteminde laparoskopiye kıyasla; hastalar çok daha az ağrı duyar ve hatta birçoğu ameliyattan sonra ağrı kesici bile gerektirmez.
  • Hastalar günlük yaşamlarına çok daha kısa sürede geri dönebilirler.
  • Hastaların ameliyat sonrası memnuniyet oranları çok daha yüksektir.
  • Hastaların karnında hiç bir iz yoktur, böylece laparoskopiye göre daha iyi kozmetik sonuçlar sunmaktadır.

 

PEK ÇOK JİNEKOLOJİK AMELİYATTA UYGULANABİLİYOR

vNOTES yönteminin pek çok jinekolojik ameliyatta uygulanabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, bunların arasında rahim alma (histerektomi), rahim sarkması (yüksek uterosakral süspansiyon), tüp alma, tüp bağlama; tüplerin açık olup olmadığının değerlendirilmesi (kromopertübasyon), dış gebelik ameliyatı (ektopik gebelik), yumurtalık kisti (over kisti), dermoid kisti, tanısal (diagnostik), kanser ameliyatlarından önce değerlendirmenin (retroperitoneal sentinel lenf nodu) sayılabileceğini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Yassa, myom alma ameliyatının ise myomun yerleşimine göre uygunluk göstermesi halinde vnotes ile yapılabildiğini aktardı.

 

BAZI ÖZEL DURUMLARDA UYGUN OLMAYABİLİR

Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, derin endometriozis (çikolata kisti), tubaovaryan apse ve gebelik durumlarında ise vNOTES yönteminin uygulanamayacağını söyledi. 

 

Hemen her kadına rahatlıkla uygulanabilen vNOTES yönteminin, bazı durumlarda öncelik taşıdığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, bunları ise şöyle sıraladı:

 

  • Kozmetik sebeplerle karnında iz istemeyen kadınlar.
  • Ameliyat sonrası ağrıya dayanamayanlar.
  • Ameliyat sonrasında istirahat ve nekahet dönemi için uzun süreye sahip olamayanlar için vNOTES ameliyatı özellikle tercih edilmelidir.
     

OBEZ HASTALARDA DA TERCİH EDİLEBİLİR

Obezitenin vNOTES’u zorlaştırsa da kesinlikle işleme engel olmadığını sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, “Obez hastalarda laparoskopiye göre çok daha faydalıdır. Tekrarlı sezaryenler geçirmiş olmak vNOTES’u zorlaştırsa da, kesinlikle engel değildir. Bir kez vNOTES ameliyatı olan kadın, bir vNOTES cerrahisi daha geçirebilir, bu bir sorun oluşturmaz. Basit endometrioziste vNOTES yöntemi uygulanabilir. vNOTES yöntemi için rahimde sarkma şart değildir. Hiç doğum yapmamış ve rahminde sarkma olmayanlara da vNOTES uygulanabilir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı