3. Esenler Film Günleri Başladı

Bu yıl 3’üncü kez sinemaseverlerle buluşan Esenler Film Günleri, Atalay Taşdiken ve Faruk Güven’in gerçekleştirdiği Yapım Atölyeleri ile başladı. Film günlerinin ilk günü, Onur Ödülleri ve Suzan Kardeş konserinin yer alacağı Açılış Töreni ile devam edecek. 

 

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 3.Esenler Film GünleriAtatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sinema Salonu’nda gerçekleşen Yapım Atölyeleri ile başladı. Yapımcı, yönetmen ve senarist Atalay Taşdiken ile TRT Sinema Müdürü Faruk Güven’in katılımıyla gerçekleşen atölyelerde geleceğin yapımcı ve yönetmenlerine film endüstrisine ilişkin önemli ipuçları verildi.

 

Senaryo aşamasındaki projelerin üretimine yardımcı olmak ve bu projelere destekle kısa film türüne katkı sağlamak için bu yıl film günleri kapsamına alınan “Esenler Kısa Film Yapım Desteği”nde finale kalan proje sahiplerinin yanı sıra genç sinemacıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen Yapım Atölyeleri’nde sektör profesyonelleri bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

 

“Bir Cümle ile Kendini Anlatmayan Proje, İyi Bir Proje Değildir”

Film günlerinde gösterimi yapılan “Mommo: Kız Kardeşim” ile 59. Berlin Film Festivali’nin “Generation” bölümüne seçilen ilk ve aynı yıl gerçekleştirilen Asya Pasific Screen Awards (Asya Oscarları)’da ilk 5’e seçilen tek Türk filmine imza atan yapımcı, yönetmen ve senarist Atalay Taşdiken, Yapım Atölyesi’nde jüri karşısında filmlerini tanıtacak olan genç yönetmenlere tavsiyelerde bulundu. Senaryodan oyuncu seçimlerine dek tüyolar veren Taşdiken, “İyi sinemacılar iyi kısa filmlerden çıkıyor. Ancak kısa film, kavramsal olarak uzun metraj filmin bir basamağı değildir.” dedi. Taşdiken ayrıca “Bir cümle ile kendini anlatmayan proje, iyi bir proje değildir. Hâlihazırda bir cümleniz yoksa bile onu uydurun ve jürinin karşısına öyle çıkın.” ifadelerini kullandı.

 

“Önemli Olan Uluslararası Düzeyde Temsil”

TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ise sinema endüstrisinde uzun yıllara varan deneyimlerinden bahsettiği Yapım Atölyesi’nde “Her an her yerde iyi bir yapımcıyla ya da iyi bir fon yöneticisi ile karşılaşıp projenizi anlatmak durumunda kalabilirsiniz. Bir asansöre bindiğinizde yukarı çıkana kadar en azından bir cümle ile ana karakterin ve amacının ne olduğunu özetleyen bir giriş söylemeniz gerekiyor.” diye konuştu. Kısa filmlerde de senaryonun önemli olduğunu söyleyen Güven, Türk sinemasının uluslararası düzeyde temsil edilebilir olmasını önemsediklerini belirtti.

 

İlk Gün Açılış Töreni ile Devam Edecek

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek programda; küratörlüğünü Burçak Evren’in üstlendiği ve kendi kişisel arşivinden seçtiği fotoğrafların bulunduğu “Türk Sinemasında Çocuk” başlıklı serginin açılışı saat 19.00’da yapılacak. Saat 20.00’da başlayacak açılış töreninde ise sinemaya verdikleri katkılardan dolayı Jim Sheridan ve Mevlüt Koçak’a Onur Ödülü takdim edilecek. Ayrıca Emek Ödülü sunulacak Suzan Kardeş de filmlerde seslendirilmiş şarkılardan oluşan bir konser verecek.

“3. Esenler Film Günleri” ile ilgili detaylı bilgi almak için esenlerfilmgunleri adresi ziyaret edilebilir.

 

PROGRAM BİLGİSİ

12 KASIM – CUMARTESİ

DR. KADİR TOPBAŞ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

13.00               Çocuk Filmi – Tay

15.00 – 20.00   Yapım Destek Sunumları

15.00                Film Gösterimi – Any Day Now

17.00                Onuruna Film – In America/ Jim Sheridan

19.30                Film Gösterimi – Bağlılık Hasan 

 

13 KASIM –PAZAR

DR. KADİR TOPBAŞ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

12.00               Kısa Film Seçkisi 1

13.00               Çocuk Filmi – Tay

15.00               Film Gösterimi – Klondike

17.30               Film Gösterimi – KODOKUSHI

19.30               Film Gösterimi – Güneşin Çocukları

 

14 KASIM – PAZARTESİ

DR. KADİR TOPBAŞ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

13.00               Film Gösterimi – The Sleeping Beast

15.00               Film Gösterimi – How I Learned to Fly

ATLAS 1948 SİNEMASI

14.00               Kısa Film Seçkisi 2

17.00               Film Gösterimi – Çatlak

19.00               Masterclass – Jim Sheridan

 

15 KASIM – SALI

DR. KADİR TOPBAŞ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

14.00               Film Gösterimi – Borç

16.00               Panel – Türk Sinemasında Çocuk Temsili 

20.00               Kapanış Töreni (Sedat Anar Konseri)

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı