Fintekler bankacılığın geleceğini değiştiriyor

 Fintekler bankacılık sektöründe iş yapış modellerini ve hizmete bakışı temelden değiştiriyor. Yerleşik oyunculara göre finansal işlemleri daha hızlı, düşük maliyetli ve kolay hale getiren finteklerin yarattığı yeni ekosistemde bankalar da artık teknoloji şirketleri ile iş birliğine gidiyor.

 

Küresel fintek pazarı hızla büyüyor. 2021 yılında 112,5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan pazarın 2028 yılına kadar yıllık yüzde 20’lik büyümeyle 332,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Fintek alanında yaşanan bu hızlı büyümenin ana itici gücü fintek şirketlerinin finans dünyasında yarattığı değişim. Yerleşik finansal hizmet sağlayıcılara göre finansal işlemleri çok daha hızlı, düşük maliyetli ve kullanımı kolay arayüzlerle dijital kanallar üstünden sağlayarak fark yaratan fintekler, finansal hizmetleri bankacılık sistemi dışında kalan ya da kısıtlı erişimi olan kesimlere ulaştırabilmeleri yani finansı tabana yayma özellikleriyle de öne çıkıyor. Statista verilerine göre Türkiye’de finansal hizmetler kullanıcılarının yaklaşık yüzde 52’si en az bir fintek hizmeti kullanıyor. Avrupa ve Amerika’da bu oran yüzde 40-50 seviyesinde. 

 

Geleneksel işlemler dönüşüyor

Dünyanın dört bir yanında geleneksel bankacılık işlemleri finteklerin çözümleriyle hızla dönüşürken fintekler; ödemeler, dijital bankacılık, sigortacılık, krediler, sermaye toplama ve varlık yönetimi olmak üzere altı ana dikeyde faaliyet gösteriyor. Ödemeler alanında mobil ödemeler, dijital cüzdanlar, biyometrik güvenlik ve blokzincir teknolojileri öne çıkıyor. Akıllı telefonlar, mobil uygulamalarla temassız POS haline dönüşüyor. Bu yöntem, POS maliyetine ve karmaşık banka süreçlerine girmeden, işletmelerin temassız ödeme almalarına imkan sağlıyor. Dijital cüzdanlar sadece ödeme enstrümanlarını saklayan standart bir cüzdan olmanın ötesine geçerek yapay zeka tabanlı çalışmalarla tüketiciye gerçek zamanlı akıllı teklifler üreterek, iletişim kuran bir sistem haline geliyor.

 

Düşük maliyetle işlem yapmaya imkan tanıyor

Birçok regülatif uygulama da finteklerin gelişimini desteklerken bankacılık sektörüyle daha yakın çalışmasının da önünü açıyor. Açık bankacılık bu noktada son yılların en önemli gelişmelerinden biri. Açık bankacılıkla bankaların müşteri verisinin tek sahibi olmaktan çıkıp fintek iş birlikleriyle yeni değerler yaratmaya başladığı, müşterilerin ise kendi verileri üzerinde daha çok söz sahibi olduğu yeni bir döneme girildi. Artık birçok banka açık bankacılık çerçevesinde API’lerini fintek iş birliklerine açıyor. Yine fintek girişimleriyle dünyanın dört bir yanında fintekler fiziki şube ağı bulunmadan, mobil bankalar olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Yeni nesil bankacılık örnekleri ortaya koyan bu fintekler, müşterilerine yerleşik çözümlere kıyasla hesap açma ve para transferi kolaylığı sağlıyor, düşük maliyetle işlem yapmalarına imkan tanıyor. 

 

Ödeme deneyimini dijitalleştirip kolaylaştırıyor

Teknoloji hızla ilerlerken fintekler bankacılığın geleceğini değiştirmeye devam ediyor. Bugün birçok banka teknoloji şirketleriyle iş birliklerine gidiyor. Uzaktan müşteri edinimi, yeni nesil ödeme hizmetleri, mobil çözümler ve kanallar arasında etkileşim yönetimi finteklerin öncülüğünde tüm bankacılık sektörünün ana gündem maddeleri haline gelmiş durumda. Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet de hayata geçirdiği ilklerle bankacılık sektörünün yaşadığı bu değişimde önemli rol oynuyor. İşletme ve kullanıcıların ödeme deneyimini dijitalleştirmeye ve kolaylaştırmaya odaklanan Paynet; PayPortal, Paynet mobil uygulama, NFC ile temassız ödeme almayı sağlayan PayPOS, Paynet API, Bayilik Ağı çözümlerinin yanı sıra link veya karekod ile temassız ödeme alma, kart saklama, düzenli ödeme gibi yenilikçi ve güvenilir çözümler sağlıyor. Üye işyerlerinin tüm finansal işlemlerini kolaylaştırıp dijital ortama taşıyor, işletmelerin ihtiyacına özel uçtan uca çözümler sunuyor. Müşterilerini bankalarla tek tek anlaşma zahmetinden kurtarıyor ve tüm kartlara taksit imkanı sunan POS çözümleri sunuyor. Paynet sayesinde tek bir sözleşme ile tüm bankaların ödeme imkanlarından faydalanabilen şirketler; tahsilat süreçlerini web, mobil veya fiziksel mağazalardan yönetebilme kolaylığını yaşıyor. Geleneksel finansal çözümleri dijitalleştiren Paynet, hızlı, kolay ve alternatif bir ödeme çözümü olan PayKredi ile müşterilerin alışveriş anında, mobil üzerinden ödemesini kredi ile yapmasını sağlıyor.  

 

 “Finansal kapsayıcılığı artırıyor”

Fintek sektörünün oyunun kurallarını değiştirecek çevikliğe sahip olduğunu belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Hızla yayılan dijital teknolojiler, finansal ürün ve hizmetlerin maliyetlerini düşürürken daha geniş kitlelerin ekonomik enstrümanlara ulaşımını kolaylaştırıyor, finansal kapsayıcılığı artırıyor. Önümüzdeki süreçte hızla artmaya devam eden dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler finansal teknoloji sektörünün büyümesini hızlandıracak. Ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları başta olmak üzere fintekler, teknolojiyi etkin şekilde kullanarak geleneksel finansal servisleri içerik, sunum ve erişim yönünden değiştirmeye devam edecek. Biz de Paynet olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve çözümlerle bu dönüşümün lokomotif finteklerinden biri olmayı sürdüreceğiz” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı